Zapaśnik recenzja filmu

Mający swoje korzenie w Meksyku, Pro Wrestling wypromował setki gwiazd, które dzisiaj są w Ameryce ikonami popkultury, a także sportu. Najbardziej znanymi zwłaszcza ze swojej kariery filmowej są Hulk Hogan, The Rock i niedawno także Nathan James.

Sam byłem zafascynowany sztuczkami, jakie wyprawiali na ringu zapaśnicy z WWF, do momentu, kiedy pojąłem, że to wszystko farsa. Nie wiedziałem jednak wszystkiego. Poziom kaskaderki, jaki prezentują wojownicy zapaśniczego ringu jest fenomenalny. Nie zdawałem sobie sprawy jak wielki wysiłek, lata treningu i zdrowia wkładali w każdy występ. Ten film opowiada właśnie historię człowieka, który na ringu zostawił wszystko, co miał.

laptopy poleasingowe Kraków

Randy „The Ram” Robinson był symbolem wrestlingu w latach 80. W produkcji jest już podstarzałym, samotnym człowiekiem, który ma poważne problemy ze zdrowiem. Mimo, że ciągle otaczany przez swoich fanów, nie ma nikogo. Rodzina dawno o nim zapomniała, a jego córka nie chce go znać. Obolałe ciało nie pozwala już na 100% regenerację, co powoduje że Randy musi faszerować się toną leków, które oczywiście osłabiają jego zdezelowane serce. Lekarze mówią mu, aby zaprzestał występów, ale on potrafi właśnie tylko to… Latać, niszczyć, łamać, wykonywać słynny „Ram Jam”. Jest przecież zawodowym zapaśnikiem i nie potrafi żyć bez aplauzu tłumów, adrenaliny, karkołomnych kombinacji swoich słynnych ataków. Postanawia więc, z narażeniem własnego życia, po przebytym jednym zawale serca,  jeszcze raz stanąć na deskach ringu i zmierzyć się ze swoim największym przeciwnikiem.

Fenomenalna kreacja Mickey’a Rourke sprawia, że czujemy na własnym ciele zmęczenie starego wojownika. Zmęczenie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Zniszczenie życiowe, przez los, który nie był dla niego łaskawy głównie z jego winy. Straszna opowieść ściskająca za serce, mówi o samotnym człowieku, który za żadne skarby nie chce porzucić tego co kocha. Gdyby ktoś z nas został postawiony w takiej sytuacji, jak by się zachował? „Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść” śpiewał Grzegorz Markowski by zostać niepokonanym, a może nigdy z niej nie schodzić? Zostać na zawsze mistrzem, niezapomnianym, ponadczasowym. Zejść ze sceny w dźwięku aplauzu od razu na tamten świat? Teoretycznie wtedy też pozostanie się niepokonanym… Koniecznie musicie przekonać jakiego wyboru dokonał Randy, bo tak rodzą się legendy.[strona_podzial]
Jakub Lipczik

 

Tytuł oryginalny: The Wrestler
Produkcja: USA, Francja
Rok wydania: 2008
Dystrybutor: SPInka
Reżyseria: Darren Aronofsky
Scenariusz: Robert D. Siegel
Zdjęcia: Maryse Alberti
Muzyka: Clint Mansell
Obsada: Mickey Rourke, Evan Rachel Wood, Marisa Tomei, Ajay Naidu, Wass Stevens
Gatunek: Dramat, sportowy
Czas trwania: 111 min.

Ocena:
9/10