Zdrajca recenzja filmu

Arabowie zostali w pewien sposób „naznaczeni” i potrzeba wielu lat, żeby to podejście choć w małym stopniu uległo zmianie. Tragedia tamtego dnia pozostawia aż do dzisiaj wiele pytań, na które jeszcze nie udzielono sensownej odpowiedzi. Pojawiły się książki, filmy oraz reportaże, udowadniające winę Stanów Zjednoczonych. Ponadto ujawnia się w nich fakty, mówiące o amerykańskich funduszach, wpływających ponoć na konta bankowe terrorystów.

Film Nachmanoffa opowiada historię podwójnego agenta Samira. Człowiek szkolony przez amerykańskie oddziały specjalne, przeszedł na muzułmanizm w czasie jednej z misji w Afganistanie. Po wykonaniu zadania pojechał do Jemenu i zaznajomił się tam ze stowarzyszeniem muzułmańskim, specjalizującym się w walce z „okupantem”. Stracił kontakt z FBI, a jako specjalista od ładunków wybuchowych – stał się jednym z najlepszych żołnierzy Jihadu. Wiara stanowi źródło jego mocy. Według bohatera tylko Bóg może dawać i odbierać życie. Przy współpracy z terrorystami zdaje sobie sprawę, że religia, w którą wierzą nie ma nic wspólnego z jego ukochanym Islamem. Wykonując zamachy – pracuje równolegle dla rządu amerykańskiego.

Jego „prawda” staje się coraz bardziej skomplikowana – wydaję się, że nie ma już dla niego ratunku. Przygotowuję się do ostatniej misji: ogromnego projektu, który Amerykanie zapamiętają na długi czas. Z jednej strony nie chce doprowadzić do śmierci niewinnych osób, z drugiej zaś ma zamiar wypełnić obowiązek wobec Secret Service.

Produkcja daje naprawdę dużo do myślenia. Jest nie tylko świetnym filmem akcji, ale także pokazuje – jak podobne działania wyglądają od wewnątrz. Być może to prawda, że „drzewo wolności trzeba podlewać krwią patriotów”. „Traitor” nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, pozostawia przede wszystkim dużo miejsca na własne refleksje. Kiedy zaczyna się taka droga walki ze złem, gdzie wojownik sam już nie wie, po której jest stronie? Laptopy poleasingowe Świetna gra aktorska Dona Cheadle’a, który bardzo dobrze oddaje islamskiego żołnierza: dzielny i prawy muzułmanin – broni swojej wiary stając się (wg. Koranu) grzesznikiem, dla którego nie ma już drogi odkupienia. Fantastyczny film, idealny przykład pomysłowego oraz zmuszającego do głębszego zastanowienia kina akcji. Naprawdę warto obejrzeć, chociażby dlatego, aby dowiedzieć się tudzież przemyśleć kwestie dotyczące zamachów terrorystycznych. Ów temat posiada jeszcze wiele wątków do wyjaśnienia.[strona_podzial]

Tytuł oryginalny: Traitor komputery Warszawa
Produkcja: USA
Rok wydania: 2008
Dystrybutor: Kino Świat
Reżyseria: Jeffrey Nachmanoff
Scenariusz: Jeffrey Nachmanoff
Zdjęcia: J. Michael Muro
Muzyka: Mark Kilian
Obsada: Don Cheadle, Guy Pearce, Neal McDonough, Alyy Khan
Gatunek: Thriller, akcja, kryminał
Czas trwania: 114 min.

Ocena:
7/10

Jakub Lipczik

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl i ten tekst jest własnością serwisu