Trawka recenzja serialu

Akcja rozgrywa się w fikcyjnym, snobistycznym mieście Agrestic, w stanie Kalifornia. Główną bohaterką jest Nancy Botwin grana przez Mary-Louise Parker. Nancy jest zwyczajną mamą z przedmieścia. Na codzień zajmuje się domem oraz wychowaniem dwóch synów: Shane′a i Silas′a. Po nagłej śmierci męża i w obliczu problemów finansowych, decyduje się na niecodzienny interes i zostaje dilerem marihuany. Niestety jak się szybko okazuje, nie jest to prosty kawałek chleba i wkrótce zaczynają się pierwsze problemy. Nancy musi skrzętnie ukrywać swój sekret przed wścibską sąsiadką – Celią Hodes graną przez Elizabeth Perkins, która śledzi jej każdy krok. Celia jest zgorzkniałą i wybitnie złośliwą osobą. Mąż ją zdradza, nikt jej nie lubi i na dodatek nie potrafi poradzić sobie z dwiema dorastającymi córkami. Na domiar złego, Nancy odwiedza szwagier – szalony Andy, który niszczy wszystko czego się dotknie. A to dopiero początek prawdziwych kłopotów…Przyjdzie czas kiedy trzeba będzie stanąć w obliczu śmierci…

Pomysł na to ażeby opiekuńcza mama z przedmieścia handlowała trawką nie jest może szczególnie wywrotowy. Już w Gotowych na wszystko mogliśmy zobaczyć wiele uknutych intryg i nielegalnych przedsięwzięć. W Breaking Bad nauczyciele chemii produkowali metamfetaminę. Jednak ten serial ma w sobie coś, czego moim zdaniem nie ma żaden z powyższych. Trawka jest jedynym w swoim rodzaju serialem kryminalno-komediowym. Połączono w nim czarny humor z wartką akcją, co sprawia, że wprost nie można oderwać oczu od ekranu. Każdy odcinek przynosi coraz to nowe wydarzenia. W momencie, gdy myślimy, że w końcu wszystko się ułożyło i wróciło na swoje miejsce – scenarzyści serwują nam kolejna dawkę emocji. Zwroty akcji są totalnie zaskakujące i niezwykle przemyślane. Język, którym posługują się aktorzy jest trochę wulgarny, ale podany w przystępny, prosty i dowcipny sposób.   wynajem laptopów
Bardzo ciekawe jest to, jak przestawiono rzeczywistość: codzienne czynności bohaterów, czy nawet akty seksualne. Wszystko jest bardzo realistyczne i „nieupiększone”. Można odnieść wrażenie, że niewiele różnimy się od ludzi, których obserwujemy na ekranie. Utożsamiamy się z nimi – z ich zaletami i wadami. Realizm ten nie jest jednak niesmaczny. Wszystko mieści się w granicach normy.
Jestem pod wielkim wrażeniem umiejetności aktorskich obsady Trawki. Ci sami aktorzy potrafią nas rozbawić, zdenerwować, ale i wzruszyć do łez. Szczególną uwagę należy zwrócić na Alexandra Gould′a – serialowego Shane′a, który pomimo swojego młodego wieku pokazuje prawdziwą aktorską „klasę”.  Za świetny pomysł uważam to, że aż do trzeciego sezonu nie spotykamy w obsadzie serialu znanych twarzy z pierwszych stron gazet. Grający aktorzy nie są popularni. Myślę, że między innym to ma wielki wpływ na to, że widz jest w stanie zidentyfikować się ze swoim bohaterem.
W omawianym serialu niezwykle ważną rolę odgrywa muzyka. Jest znakomicie dobrana do każdej sceny – podkreśla nastrój i potęguje wrażenia. Często słowa piosenek są komentarzem do tego co dzieje się na ekranie. Wśród fanów Trawki do historii już przeszedł czołowy utwór pt.  Little boxes, który doskonale pasuje do Agrestic – miasta z pięknymi trawnikami i lśniącymi drzwiami domów, za którymi kryją się brudne sekrety mieszkanców.  Myślę, że każdy kto obejrzał chociaż kilka odcinków zna tekst czołowej piosenki na pamięć.
Chociaż Weeds przez samych twórców nazywany jest komedią kryminalną, to ja odnalazłam tam też inne elementy. Przyglądając się bliżej Nancy, która za wszelką cenę stara się poradzić ze wszystkimi problemami oraz nie pozwala sobie na publiczne okazywanie słabości – odnoszę wrażenie, że ta kobieta przeżywa osobisty dramat. Obserwując jej zachowanie w późniejszym okresie  można ją odebrać jako osobę nieodpowiedzialną, szaloną, a nawet rozwiązłą. Moim zdaniem jest ona jednak po prostu bardzo zagubiona i tym tłumaczę jej niekiedy złe i nierozważne wybory. Oglądając ten serial z przyjaciółmi i słuchając ich komentarzy, doszłam do wniosku, że był to efekt zamierzony. Odkryłam bowiem, że to kobiety dostrzegają dwie natury Nancy Botwin. Mężczyźni skupiają się raczej na strzelaninach i konatktach z narkotykowymi bosami. Dowodzi to tylko tyle, że serial Trawka skonstruowany jest niemalże idealnie! Każdy może w nim znaleźć to, co lubi najbardziej. Dla jednych jest to pełna przygód historia zagubionej w wielkim świecie wdowy z dwójką dzieci, dla drugich zaś kryminał z wartką akcją. Wszystkim z pewnością gwarantuje mile spędzony czas.

Czym będzie dla Ciebie? Sprawdź sam!

autor: Katarzyna Bujwid

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl, a sponsoruje nas AMSO RENT Wynajem komputerów

[strona_podzial]

Tytuł oryginalny: Weeds
Produkcja: USA
Rok wydania: 2005
Reżyseria: Lee Rose, Burr Steers
Scenariusz: Jenji Kohan
Obsada: Mary-Louise Parker, Elizabeth Perkins, Alexandra Gould
Gatunek: komedia kryminalna/dramat
Czas trwania: 30 min