Slumdog. Milioner z Ulicy recenzja filmu

Slumdog Millionaire” jest pierwszym filmem indyjskiej produkcji, który naprawdę mnie zainteresował. Okazuje się, że Hindusi potrafią jednak nakręcić piękną historię bez tańca i śpiewu, nasyconą natomiast dramaturgią tudzież porażającym realizmem. Ekranizacja powieści Vikasa Swarupa to czarowna opowieść o miłości, która nie zatrzyma się przed żadną przeszkodą, zaś strachowi spojrzy prosto w oczy.

Film opowiada o dwóch braciach: Jamalu i Salimie, którzy mieszkają w indyjskich slumsach. Już w wieku pięciu lat cechowali się większą zaradnością niż jakikolwiek gangster, siejący postrach na ulicach wielkich metropolii. Ich życie nie było jednak bajką, lecz ciągłą walką o życie oraz pieniądze. Dzieciństwo obojga przepełniały groźby i niebezpieczeństwa, toteż chłopcy szybko stali się mężczyznami. Kiedy w ich dzielnicy dochodzi do zamieszek pomiędzy wyznawcami Ramy a Allacha, ginie im matka. Wówczas rozpoczynają nowy rozdział w życiu, razem z dziewczynką o imieniu Latika. Ich przygody i perypetie poznajemy z opowieści Jamala, który jako dorosły chłopak jest przesłuchiwany przez policję. Powodem aresztowania była jego wygrana w indyjskiej wersji „Milionerów”. Podejrzewano go o oszustwo, gdyż nikt wcześniej nie znał odpowiedzi na wszystkie pytania. Okazuje się jednak, że prawidłowe odpowiedzi zawdzięczał wyłącznie własnemu doświadczeniu, które zdobył, egzystując na ulicy przez około dwadzieścia lat. Wspominając zdarzenia, te dobre jak i tragiczne, stara się przekonać funkcjonariusza do swojej niewinności. Wyjawia, że do programu zgłosił się napędzany myślą o nowym życiu, które chciałby spędzić z dorosłą już Latiką. Dziewczyna jest pod opieką największego gangstera w mieście, ponadto strzeże jej brat Jamala: Salim, który zaprzedał mafii swoją duszę. Jamal postanawia ich uratować i na zawsze uciec od biednego żywota.

Laptopy poleasingowe Warszawa

Produkcja nie przedstawia tylko przerażającej egzystencji dzieci, które zachwycają swoją pomysłowością i zaradnością w okrutnym świecie dalekowschodnich gett, ale także ukazuje wątek miłości – nie znającej granic. „Slumdog Millionaire” daje nam dowód na to, że nawet w najtrudniejszych warunkach, ogromnym niebezpieczeństwie, walcząc z przeciwnościami losu, warto zaufać sercu i postawić wszystko na jedną kartę, aby być z ukochaną osobą. Fantastyczne kino, które spodoba się nawet przeciwnikom produkcji Bollywoodu, jedna z najlepszych propozycji kinematografii obcojęzycznych.

Na sam koniec mam do Was prośbę – po finałowej scenie wyjdźcie z kina lub wyłączcie DVD. Jeśli tego nie zrobicie, zrozumiecie, co miałem na myśli. Serdecznie polecam.[strona_podzial]

Jakub Lipczik

Tytuł oryginalny: Slumdog Millionaire
Produkcja: Wielka Brytania
Rok wydania: 2008
Dystrybutor: Monolith
Reżyseria: Danny Boyle, Loveleen Tandan
Scenariusz: Kimon Beaufoy
Zdjęcia: Anthony Don Mantle
Muzyka: A.R. Rahman
Obsada: Dev Patel, Anil Kapoor, Freida Pinto
Gatunek: Dramat, romans
Czas trwania: 120min.

Ocena:
8/10