Rozmowy Nocą recenzja filmu

W wielkiej aglomeracji ciężko znaleźć czas na miłość i spotkać tę odpowiednią osobę. A zegar biologiczny tyka. Taką świadomość ma Matylda, trzydziestolatka zajmująca się lepieniem aniołów z mąki. Czuje, że chce mieć dziecko i to  jest odpowiedni moment w jej życiu. Tylko co zrobić, gdy jeszcze nie ma tatusia? Trzeba go znaleźć. Na taki właśnie pomysł wpada Matylda. Dziewczyna jasno stawia sobie cel- dziecko. Nie szuka miłości, ojca dziecka, który zawsze będzie przy nich i dla nich poświęcał swój czas. Potrzebuje jedynie dawcy nasienia, który będzie spełniał postawione przez nią wymagania. Zadowolona z życia singielka ani myśli rezygnować z bycia samą. Jedyne co  chce do tego dodać to dziecko, które jednak z powietrza się nie weźmie. W tej sprawie Mati daje ogłoszenie do gazety i po spotkaniach z zainteresowanymi ma zamiar wybrać tego odpowiedniego.

Po tę właśnie gazetę sięga Bartek, niepoprawny romantyk po trzydziestce. Z zawodu jest szefem kuchni. Niestety nie w swojej restauracji, która jest jego wielkim, życiowym marzeniem. Mieszkający po sąsiedzku ze swoją lekko absorbującą i ciekawską matką pragnie się zakochać ze wzajemnością a przy okazji rozwiać tym niedorzeczne podejrzenia matki, że jest homoseksualistą.

Po odpowiedzi Bartka na ogłoszenie Matyldy para bardzo dużo ze sobą rozmawia – nocami, bo tylko wtedy znajdują czas na dzielenie się ze sobą swoimi myślami i zdaniami na interesujące ich tematy. Jego – jaka jest Matylda, która decyduje się na zamieszczenie takiego ogłoszenia a jej – czy kandydat na potencjalnego ojca spełnia kryteria. Gdy postanawiają się spotkać sprawy trochę się komplikują, choć trochę to za mało powiedziane. Czy los postanowi jeszcze raz dać im szansę i sprawi, że rozmowy prowadzone nocą nie stracą na znaczeniu?

„Rozmowy nocą” to drugi, pełnometrażowy film Macieja Żaka, który cztery lata wcześniej wyreżyserował „Ławeczkę” z Arturem Żmijewskim i Jolantą Fraszyńską. Do pracy przy „Rozmowach nocą” postawił na twarze, które nie kojarzą się z komediami romantycznymi. Magdalena Różczka i Marcin Dorociński, osoby odgrywające główne role nadały świeżość oraz niepowtarzalność tej komedii romantycznej. Również reszta obsady to osoby znane publiczności lecz, co warto podkreślić, nie występujące w takim gatunku filmowym. Oglądając film nikt nie będzie zniesmaczony oglądaniem w kółko tych samym twarzy pojawiających się w produkcjach o podobnym znaczeniu.

W filmie ważną rolę odgrywa również muzyka. Odpowiednio dobrane utwory muzyczne tworzą niepowtarzalną atmosferę, a także lekko romantyczny nastrój. Duet Krzysztofa Kiliańskiego i Veronique la Berre spotkał się nie tylko z aprobatą osób, które obejrzały film ale także przez długi czas był grany w największych stacjach radiowych jako hit.

jesteśmy częścią Stacjakultura.pl i sponsoruje nas laptopy poleasingowe Kraków

„Rozmowy nocą” to nie tylko zwykła komedia romantyczna, na której można się zarówno pośmiać  jak i wzruszyć. To opowieść przenosząca widza w inny, ale mimo wszystko realistyczny świat. Nie tylko marzeń i refleksji, ale też przeciwności losu, z którymi postaci muszą sobie radzić.

Paulina Żochowska


Tytuł oryginalny: „Rozmowy nocą”
Produkcja: SPI International Polska, 50/50 Films, TVP
Rok wydania: 2008
Dystrybutor: SPI International
Reżyseria: Maciej Żak
Scenariusz: Karolina Szymczyk-Majchrzak
Zdjęcia: Michał Englert
Muzyka: Piotr Mikołajczak
Obsada: Marcin Dobrociński, Magda Różyczka, Weronika Książkiewicz
Gatunek: komedia romantyczna
Czas trwania: 91 min.