Prestiż recenzja filmu

Film opowiada historię rywalizacji dwóch iluzjonistów- Alfreda Bordena i Ruperta Angiera, która z czasem przemienia się w zażarty spór. Wszystko zaczyna się od tego, że Borden przyczynia się do śmierci żony Angiera na scenie. Następnie obaj, na zmianę, przerywają sobie wzajemnie występy, wyjawiają sekrety publiczności, czyli przeszkadzają sobie nawzajem. Nolan tak skonstruował film, że sceny są szybkie, reżyser nie daję nam nawet na chwilę odetchnąć i pomyśleć. Cały czas skupiamy się na rywalizacji Bordena i Angiera, a wątki poboczne nas nie interesują. A właśnie w tych wątkach pobocznych znajduje się cały sekret tej rywalizacji. W tych pozornie nieistotnych momentach reżyser zawarł najważniejsze- są to szczegóły, detale, ale rozwiązują wszystkie zagadki.

Aby upiększyć rywalizację i w końcu pokonać rywala Angier zamawia u wynalazcy Tesli maszynę, która pozwoli mu pojawić się w dwóch miejscach naraz. Otóż właśnie taką sztuczkę w swoim repertuarze miał Borden- iluzjonista pojawia się w dwóch miejscach naraz w bardzo spektakularny sposób. Angier będąc pewny, że Borden nie ma zmiennika, nie wie (choć chce) jak rozłożyć jego występ na czynniki pierwsze, co uniemożliwia mu ulepszenie pokazu. W końcu magik wpada na pomysł maszyny.

Kto okaże się zwycięzcą tej rywalizacji? Jak będzie wyglądał finał? Odpowiedzi na powyższe pytania są niezwykle fascynujące,  a zarazem przerażające. Nolan stworzył takie emocje, że przez cały czas trwania filmu adrenalina utrzymuje się na równym, najwyższym poziomie.

Jeżeli chodzi o kreacje aktorów, to z najlepszej strony pokazał się Christian Bale- odtwórca roli Alfreda Bordena, który grał wiarygodnie, prawdziwie, bardzo dobrze „wszedł” w nieodkrytą postać swojego bohatera. Widz jak najszybciej chciał poznać jego dalsze losy. Bale przykuwał uwagę.

Film twórcy „Bezsenności” i nominowanego do Oscara „Memento”,  po raz kolejny potwierdził, że jest jednym z najbardziej pomysłowych reżyserów na świecie. Umie stworzyć takie emocje, jak na przykład w „Prestiżu”, że widzowie z chęcią oglądają jego kolejne dzieła. Warto.

Juliusz Żebrowski

Laurem.pl laptopy poleasingowe Kraków

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl

Tytuł oryginalny: The Prestige
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Rok wydania: 2006
Dystrybutor: Warner Bros.
Reżyseria: Christopher Nolan
Scenariusz: Christopher Nolan, Jonathan Nolan
Zdjęcia: Wally Pfister
Muzyka: David Julyan
Obsada: Hugh Jackman, Christian Bale, Alfred Borden, Michael Caine, Scarlett Johannson
Gatunek: Dramat, kostiumowy, thriller
Czas trwania: 130 min.

Ocena: 10/10