Niebezpieczny Umysł recenzja filmu

„Niebezpieczny umysł” to pierwszy film autorstwa tego amerykańskiego gwiazdora. Clooney wziął się za kino ambitne, niejednoznaczne, a zarazem wrażliwe i przez niektórych uznawane za specyficzne. Bo Chuck Barris, bohater filmu Georga, niewątpliwie jest osobą inną. „Niebezpieczny umysł” to biografia prezentera telewizyjnego, oparta na jego dziennikach oraz godzinach nagranych wywiadów, których fragmenty możemy zresztą oglądać jako przerywniki w samym filmie.

Obserwujemy Barrisa jako człowieka głodnego sukcesu, a zarazem trochę dziwnego. Jego niezwykły pociąg do kobiet zamienił się wręcz w odpychającą obsesję, co przyniosło mu mimo wszystko wiele wstydu. Kiedy był dzieckiem zaproponował również swojej kuzynce seks oralny, mówiąc jej, że jego członek smakuje jak truskawka… Trzeba przyznać, że Chuck w filmie jest postacią nad wyraz odważną. Jego umysł działa niezwykle impulsywnie, swojemu zajęciu potrafi się poświęcić całościowo, jest perfekcjonistą, piekielnie inteligentny, bardzo przebiegły i charyzmatyczny. Wręcz niebezpieczny dla świata. Barris zamarzył o pracy w telewizji wówczas, gdy poznał Debbie – kobietę, z którą pragnął się przespać, dlatego podjął się do tej samej pracy co ona. A dziewczyna pracowała właśnie w telewizji, więc Chuck również – pisząc teksty do piosenek. Wtedy też zamarzył o swoim własnym rozrywkowym programie telewizyjnym, który oglądałyby miliony siedzących przed telewizorami oraz poznał charyzmatyczną kobietę Penny, z którą zresztą się związał. Wszystko praktycznie przez przypadek. Penny uwielbiała seks, więc potrafiła się z Chuckiem porozumieć bez problemu. Poza tym wszędzie było jej pełno, zawsze się śmiała, żyła beztrosko, a związek bohaterów sprawiał wrażenie niezależnego oraz wolnego do granic przyzwoitości. Czas spędzany razem zrobił jednak swoje…

Umysł, a także myśli Barrisa były od zawsze zamknięte dla niego samego i nikt inny nie miał do nich dostępu. Był on osobą niezwykle wrażliwą i skonstruowaną w sposób specyficzny, niejednoznaczny. Jego pierwsze programy były odrzucane, ale w końcu się Chuck przedarł. Pomysły na show wpadały mu nieraz spontanicznie, niezależnie od niego. Najsłynniejszym był oczywiście słynny „The Gong Show”. Nikt jednak nie wiedział o jego przestępczej działalności, dla której praca w programie telewizyjnym była jedynie przykrywką. Barris wysyłał pary wygrywające jego program w te rejony świata, w których miał za zadanie zabić jakiegoś komunistę. Wszystko jednak zostało spowodowane pewnego dnia tajemniczą wizytą Jyma Birda, który poinformował Chucka, że ten pasuje do profilu i zaproponował mu pracę w CIA, naciskając jednocześnie, że byłaby to praca dość opłacalna, ale też odpowiedzialna. Parcie  na sukces zawodowy Barrisa podpowiedziało mu zgodę na tę propozycję – bohater uczynił to od razu.

„Niebezpieczny umysł” to dramat wielkiego człowieka, którego wizja morderstwa i wszechobecnej śmierci ogarnęła na tyle, że zatracił poczucie, co jest rzeczywistością, a co złudzeniem. Barris z jednej strony miał program, zaś z drugiej piekielnie niebezpieczną pracę, z czego do pewnego momentu nie zdawał sobie sprawy. Być może miał instynkt prawdziwego mordercy, bo przecież nie myślał o swoim drugim życiu, jak o czymś, czego nie powinien robić. Clooney’owi zależało najbardziej na tym, aby ukazać absurd sytuacji w jakiej znalazł się bohater, aby pokazać, że zadanie, którego się podjął było przez wielu oceniane jako niemożliwe, wręcz śmieszne.  Barris sam przestraszył się swojej natury, wręcz postanowił z nią zerwać.

Na uznanie zasługuje przede wszystkim znakomita rola Sama Rockwella jako Chucka Barrisa. Clooney natomiast dobrze film wyreżyserował i zagrał w nim całkiem interesującą postać drugoplanową. Nadał „Niebezpiecznemu umysłowi” w pewnych momentach aurę ironii oraz sarkazmu. Nie da się o tej produkcji praktycznie nic więcej nowatorskiego powiedzieć, poza tym, że była… dobra. Ambitne kino.[strona_podzial]
autor recenzji: Juliusz Żebrowski

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl i sponsoruje nas laurem.pl laptopy poleasingowe Kraków

Tytuł oryginalny: Confessions of a dangerous mind
Produkcja: Kanada, Niemcy, USA
Rok wydania: 2003
Dystrybutor: SPI International Polska
Reżyseria: George Clooney
Scenariusz: Charlie Kaufman
Zdjęcia: Newton Thomas Sigel
Muzyka: Peter Thomas
Obsada: Sam Rockwell, Drew Barrymore, George Clooney
Gatunek: Biograficzny, dramat
Czas trwania: 113 min.