John Hillcoat- Gangster recenzja filmu

John Hillcoat znów przeszedł samego siebie. Po świetnej produkcji, jaką była „Propozycja”, a następnie „ Droga” nadszedł czas na „Gangstera”. Nie tak oczywisty film jakby się wszystkim mogło wydawać. W rolę tytułowego bohatera Floyd’a Banner’a wciela się Gary Oldman, który tak naprawdę przez większość filmu jest owiany tajemnicą.

Pokazuje się raptem w kilku scenach. Jednak jego rola jest kluczowa do zrozumienia całej historii. Wygląda jak „szycha”, zawsze w garniturze, elegancki, na twarzy powagi dodaje mu krótko przystrzyżony wąs, zawsze z papierosem w ustach. Steruje wszystkim zza biurka, jednak kiedy trzeba, potrafi ubrudzić sobie ręce, wyjechać na prowincję i zrobić porządek. Jednej z „egzekucji” przygląda się z ukrycia młody Jack Bondurant ( Shia LaBeouf). Jest jednym z trzech braci i tym samym jednym z trzech głównych bohaterów. Nieco tchórzliwy, kryjący się w cieniu starszych braci Forresta (Tom Hardy) i Howarda (Jason Clarke). Pierwszy z nich jest typem milczącego twardziela, który podejmuje zazwyczaj dobre decyzje, jest najstarszy z całej trójki, jest głową rodziny i kieruje całym alkoholowym biznesem, którym się parają. Drugi, również dość milczący, porywczy, silny, często wybuchowy. Razem z Forrestem stanowią wzór dla młodego Jacka, który nie potrafi poradzić sobie sam w chwilach zagrożenia.
Już od pierwszych minut filmu poznajemy go jako nieuważnego i wystraszonego, tylko kierowcę. W dalszych losach, widzimy, że Jack nie radzi sobie z ciężarem legendy rodziny Bondurant’ów, zawsze silnych, niezniszczalnych, nieśmiertelnych jak nazywa ich sam Rakes. Do pewnego momentu swojego życia, wykorzystuje fakt, że bracia mają posłuch wśród miejscowych, jednak po zamordowaniu jego najbliższego przyjaciela, staje się prawdziwym mężczyzną i bez mrugnięcia okiem dokonuje swojego pierwszego zabójstwa, będącego czystą zemstą, nie tylko za śmierć najbliższej osoby, ale za wszystkie wyrządzone krzywdy jemu i jego rodzinie.

Cała ich historia polega na walce właśnie ze złym agentem z Chicago Rakes’em, w którego rolę wciela się znakomity Guy Pearce, który stara się wprowadzić nowe własne zasady i wymusić płacenie haraczy od wszystkich pobliskich handlarzy alkoholu. Tutaj trzeba wspomnieć, że cała akcja rozgrywa się w czasach prohibicji, co utrudniało produkcję i handel nielegalnego bimbru bez protektoratu władz. Mimo to, trzej niezniszczalni bracia, walczyli o swoje wbrew wszystkim zasadom, aż zwyciężyli. Doczekali spokojnego życia, zniesiono prohibicję, nikt nie czyhał na nich z bronią, chcąc zlikwidować konkurencję. Ten film, to nie tylko niebezpieczne życie na prowincji. Laptopy poleasingowe

Na zmianę ze strzelaninami, bójkami i knowaniami przeplata się wątek miłosny, a w zasadzie dwa wątki, miłości damsko-męskiej. Hillcoat pokazuje, że nawet podczas prowadzenia poważnych interesów jest miejsce dla kobiety. Każdy z braci w końcu znajduje swoją drugą połówkę. Forrest wiąże się z kobietą, która przyjeżdża z Chicago, w celu ucieczki od wielkiego miasta, prymitywnych zachowań mężczyzn i pędu jaki towarzyszy każdej dużej aglomeracji. Z kolei młody Jack zauważa swoją wybrankę na jednej z potańcówek, gdzie ubijają nielegalne interesy. Zdobycie jej, to nie lada wyzwanie, jej ojciec jest pastorem, a ona wydaje się być uosobieniem wszelkich cnót. Okazuje się jednak, że dziewczyna ma naturę buntowniczki i postanawia zostać żoną Jacka.

Samo zakończenie jest nieco zaskakujące, wątpię, żeby któryś z widzów spodziewał się takiego obrotu zdarzeń.

Moim skromnym zdaniem jest to jeden z lepszych filmów, jeden z tych, na które powinniśmy iść do kina, jest to naprawdę dobrze zrobiony i przemyślany film.

Pisząc o tym filmie, grzechem byłoby, gdybym nie wspomniała o tym, że jest to ekranizacja książki, której autorem jest wnuk jednego z braci.

Sandra Gill – recenzje tą napisała

AMSO Rent wynajem komputerów

Tytuł oryginalny: Lawless
Produkcja: USA
Rok wydania: 2012
Dystrybutor: Monolith Films
Reżyseria: John Hillcoat
Scenariusz: Nick Cave
Zdjęcia: Benoît Delhomme
Muzyka: Nick Cave , Warren Ellis
Obsada: Shia LaBeouf, Tom Hardy, Jason Clarke, Gary Oldman, Guy Pearce
Gatunek: Dramat, Kryminał
Czas trwania: 115 minut
Sandra Gil