Gomorra – recenzja filmu

Nie ma się co za bardzo rozpisywać, owijać w bawełnę i bawić w konwenanse. Film ten to istne arcydzieło. Kinowe mistrzostwo świata, które po obejrzeniu wypala się w naszej głowie niczym piekielna pieczęć.

Zekranizowana książka Roberto Saviano przysporzyła nie lada kłopotów zarówno producentom i reżyserowi filmu, jak i samemu autorowi. Musieli zostać wywiezieni z Włoch i być pod stałą ochroną policji. Gdyż film pokazuje najbardziej tajne momenty z życia neapolitańskiej mafii, a żeby tego było mało, niektórzy z aktorów to prawdziwi mafiozi. Doprowadzenie produkcji do końca spowodowało falę aresztowań, co nie wpłynęło dobrze na stosunki reżysera z włoskimi „rodzinami”. Laptopy poleasingowe

Produkcja podzielona jest na parę oddzielnych historii. Jedna opowiada o młodym chłopcu, który chce się wkupić do jednego z gangów. Druga natomiast o dwóch kumplach, którzy ewidentnie za dużo razy widzieli „Scarface’a” i chcą zawładnąć światem. Jest też opowieść krawca, którego firma pracuje pod zarządem mafijnym. Możemy zobaczyć też losy człowieka, który rozdaje pieniądze mafii po „właściwej” stronie. I mało charakterystyczna, ale dość ważna jest ostatnia z nich, gdzie pewien chłopak jest asystentem wysoko postawionego gangstera zajmującego się niszczeniem odpadów.

Razem nie tworzą całości, natomiast fantastycznie ukazują brutalność świata, gdzie mafijne wojny, nielegalne przetargi i porachunki życie za życie są na porządku dziennym. Film przeraża swoim realizmem, a najgorsze jest to, że oparty jest na faktach. Ludzie, którzy działają w tym biznesie, nie mają uczuć, litości, ani wyższych potrzeb niż uzyskanie możliwie największej ilości pieniędzy.

Straszna historia miejsca, gdzie prawo człowieka nic nie znaczy, przelew krwi jest chlebem powszednim, a pieniądz największym marzeniem. Niesamowity film, który zasługuje na uznanie każdego fana „dobrego kina”. komputery Warszawa Pozycja obowiązkowa.

Reżyseria: Matteo Garrone
Scenariusz: Maurizio Braucci
Obsada: Salvatore Abruzzese, Simone Sacchettino, Salvatore Ruocco
Gatunek: Dramat

Ocena: 8/10

Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia zwiastunu, który znajduje się TUTAJ.

Jakub Lipczik

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl i ten tekst jest własnością serwisu.