Czysta Krew serial

Na początek wyobraźmy sobie scenę: zatłoczony bar wypełniony mieszkańcami miasteczka. I ona, kelnerka Sookie Stackhouse (Anna Paquin), która zawsze marzyła o spotkaniu prawdziwego wampira. Następuje lekkie zwolnienie akcji i do baru wchodzi on. Wampir. Wampir Bill (Stephen Moyer) może zamówić butelkę wynalezionej przez Japończyków syntetycznej krwi zwanej Czystą krwią i bez przeszkód przebywać wśród ludzi, z którymi chce się integrować, a nie traktować jako posiłek.

Na początku serialu poznajemy świat „Czystej Krwi”. Ten świat kręci się wokół blondwłosej i wygadanej Sookie Stackhouse, która dysponuje niezwykłą umiejętnością czytania ludziom w myślach. Niestety, dziewczynie talent ten nie przydaje powabu, większość mieszkańców miasteczka uważa ją za lekko opóźnioną umysłowo dziwaczkę. Rodzice Sookie zginęli w czasie powodzi, więc jej zachowaniem zajęła się jej babcia – charyzmatyczna Adele Stackhouse (Lois Smith). Życia Sookie nie ułatwia również fakt posiadania brata – erotomana, Jasona (Ryan Kwanten), a także praca z zakochanym w niej szefem, Samem Merlotte (Sam Trammell), właścicielem baru. Serial tworzy plejada barwnych i złożonych osobowości, takich jak obdarzona ostrym językiem Tara, przyjaciółka Sookie (Rutina Wesley), borykająca się z matką alkoholiczką. Wśród bohaterów „Czystej Krwi” wybija się także kreacja Lafayette’a (Nelsan Ellis), czarnoskórego homoseksualisty imającego się różnych, często nietypowych zajęć.

Laptopy poleasingowe Warszawa

Pojawienie się Billa w barze „U Merlotta” jest nie tylko przełomem dla Sookie, ale również dla fabuły serialu. Bill Compton otwiera widzowi drzwi do świata wampirów. Stopniowo poznajemy społeczeństwo Nieumarłych, prawa, którymi się rządzą i których się domagają w świecie ludzi, i ich charaktery, nie zawsze przypominające ludzkie. Dowiadujemy się o istnieniu wampirzych barów, jak rządzona silną ręką niebezpiecznego Erica (Alexander Skarsgård ) Fangtasia , w której z Nieśmiertelnymi może spotkać każdy chętny wampirofil bądź zwykły turysta.

Komputery Warszawa

Jednak nie wszyscy zarówno żywi, jak i Martwi radują się z faktu ujawnienia wampirów światu. Jedni ulegają seksualnej fascynacji tymi istotami i są gotowi przebywać z nimi za wszelką cenę. Inni korzystają z dobrodziejstw wampirzej krwi, występującej tu jako niezwykły narkotyk – „V”. Jednak znakomita część tradycjonalistycznych katolików ma ambiwalentne uczucia w stosunku do wampirów, nie będąc w stanie zaakceptować ich jako członków społeczeństwa. Dla wielu mieszkańców małomiasteczkowego Bon Temps związek Sookie i wampira Billa może okazać się nie do przetrawienia, tym bardziej, że w okolicy dochodzi do serii morderstw, a na ciałach ofiar są ślady wampirzych kłów.

Nie wiadomo czy  wampirom z „Czystej Krwi” udało się wkraść na polityczne salony Stanów Zjednoczonych, ważne, że w końcu doznały zaszczytu posiadania własnego serialu. Wizja Alana Balla, producenta, scenarzysty i reżysera serii ma w sobie nie tyle wampirzy erotyzm, co domieszkę kryminału, serialu obyczajowego, a nawet elementy socjologiczne. Autorzy rozkładają na czynniki pierwsze pragnienia, fantazje i ciemne strony ludzi, którzy na co dzień kryją się pod powłoką pruderii czy sztywnych zasad wpajanych od dziecka. To wrażenie potęguje prezentowanie bohaterów i odkrywanie ich myśli z perspektywy Sookie, przed którą nie ukryje się żaden mroczny sekret.

Luizjana, skolonizowana przez Francuzów w XVII. wieku stanowi świetne tło dla akcji „Czystej Krwi”. Stare, kolonialne domy z werandami, kobiety w kapeluszach i kwiecistych sukienkach i ta charakterystyczna zaściankowość wzbogacona normami społecznymi. Gdzie indziej wampiry miały by tak dobrze?

„Czysta Krew” zdobyła niesłychaną popularność w Stanach Zjednoczonych. W 2009 roku serial trafił do dziesiątki najbardziej pożądanych seriali opublikowanej przez „The Hollywood Reporter”. Produkcja trafiła także do dziesiątki najchętniej pobieranych seriali 2009. Anne Paquin odtwarzająca rolę Sookie została także nagrodzona Złotym Globem w kategorii najlepsza rola w serialu dramatycznym. Przyznano jej również kolejne nominacje w następnej edycji nagrody za rolę w drugim sezonie „Czystej Krwi”.

W Polsce serial jest emitowany przez kanały HBO i Fox Life. Dowodem jego  popularności w naszym kraju są niezliczone fora internetowe i strony poświęcone światu „Czystej Krwi”. Swój wkład w ogromne powodzenie tej serii ma niewątpliwie świetna gra aktorska, a także bogata warstwa psychologiczna i często pojawiająca się dramaturgia. Również wizualnie serial urzeka, zwłaszcza w nocnej scenerii. Subtelna i poruszająca muzyka skomponowana przez Nathana Barra szczególnie zachwyca w scenach z udziałem Sookie i Billa.

Alan Ball wydusił najlepsze soki z serii „The Southern Vampire Mysteries” Charlaine Harris, i będzie ją ściskał jeszcze przez planowanych dziewięć (dotychczas wyszły dwa) sezonów serialu. Oby ten sok okazał się nektarem, który będziemy mogli spijać z ekranów. [strona_podzial]

Tytuł oryginalny: True Blood
Produkcja: USA
Rok wydania: 2008
Dystrybutor: HBO Polska/Galapagos
Reżyseria: Michael Cuesta, Daniel Minahan, John Dahl, Alan Ball
Scenariusz: Brian Buckner, Alan Ball
Zdjęcia: Romeo Tirone
Muzyka: Nathan Barr
Obsada:  Anna Paquin, Stephen Moyer, Alexander Skarsgård, Ryan Kwanten, Sam Trammell, Rutina Wesley, Nelsan Ellis, William Sanderson, Chris Bauer, Carrie Preston
Gatunek: Dramat, horror
Czas trwania: 60 min.

Sylwia Włodyga

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl, a ten tekst jest własnością tego serwisu.