Control – recenzja filmu

Biografie, nie tylko te muzyczne, to gatunek filmów raczej smutnych, kończących się tragicznie. Takie już życie muzyków, zazwyczaj skomplikowane (wyłącznie z ich powodu), pełne wydarzeń, z którymi nie mogą sobie poradzić, a także pokus, grzechu i dramatów. Dotyczy to szczególnie rockmanów, zwłaszcza tych zespołów i wokalistów, tworzących w latach 70, 80-tych, kiedy rock & roll i brzmienia alternatywne miały swój złoty okres. W tym właśnie czasie, w Manchesterze, natchniony twórczością „Sex Pistols”, Ian Curtis zakłada swój pierwszy band „Warsaw”. Nazwa kapeli była chwałą dla piosenki Davida Bowie „Warszawa”. Po niewielkich sukcesach i powolnym rozrastaniu się popularności zespołu, pierwsze studyjne nagranie było wieńczone podpisem „Joy Division”, bo taką nazwę przejął zespół po decyzji frontmana Curtisa.


Produkcja Antona Corbijna jest biografią nie tylko wokalisty, ale właściwie całej kapeli, która należała do grupy muzyków tworzących post rock, i brzmienia alternatywne w latach 80-tych w Anglii. Byli też członkami tzw. „Nowej fali”, czyli trendu muzyki rockowej, która miała ogromny wpływ na rozwój późniejszej sceny r&r. Historia ta, opowiada nie tylko o sukcesach i porażkach grupy, ale także jaki wpływ sława, walka o scenę, i tworzenie muzyki miało wpływ na ich życie, decyzje i problemy, z którymi musieli się uporać. Życie osobiste zaczęło się sypać przede wszystkim frontmanowi grupy.

Laptopy poleasingowe

Ian Curtis szukając abstrakcyjnych rozwiązań dla mikroskopijnych problemów, spowodował ,że proste sprawy, które nie powinny działać aż tak destrukcyjnie na jego życie, doprowadziły go nie tylko na skraj wycieńczenia psychicznego, ale także do samobójstwa, które popełnił w 1983r. mając zaledwie 23 lata. Warto obejrzeć ten film, nie tylko ze względu na poznanie życia rockmanów takich jak Ian Curtis ,ale żeby zobaczyć jak małe, negatywne emocje i osobiste rozterki, rosną w głowie człowieka do niebotycznych rozmiarów. Stają się tak wielkie, że nie można sobie z nimi poradzić samemu, wszystko zaczyna się rozpadać, a my sądzimy, że nie ma już od tego żadnej ucieczki.

komputery Warszawa

Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, a śmierć nie jest odpowiedzią. Dobra muzyczna biografia, z pewnym przesłaniem, nie tylko dla obiecujących, młodych gwiazd muzyki rockowej.

Produkcja: USA, Japonia, Wielka Brytania, Australia
Rok wydania: 2007
Dystrybutor: Gutek Film
Reżyseria: Anton Corbijn
Scenariusz: Deborah Curtis, Matt Greenhalgh
Zdjęcia: Martin Ruhe
Muzyka: Joy Divison, New Order
Obsada: Sam Riley, Samantha Morthon, Joe Anderson
Gatunek: Biograficzny, muzyczny
Czas trwania: 121 min.

Jakub Lipczik

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl i ten tekst jest własnością serwisu.

Ocena: 7/10