Ciekawy przypadek Benjamina Buttona recenzja filmu

Jednak tym razem reżyser zdecydował się na coś zupełnie innego, a konkretnie na baśniową ekranizację opowiadania F.Scotta Fitzgeralda ,,Ciekawy przypadek Benjamina Buttona’’ na podstawie, którego scenariusz napisał Eric Roth (Forrest  Gump).


Komputery Warszawa
Bohater filmu, Benjamin Button, przychodzi na świat pod koniec I wojny światowej, gdy mieszkańcy Nowego Orleanu świętują zwycięstwo. Matka Benjamina umiera przy porodzie, a pogrążony w rozpaczy ojciec nie może znieść widoku noworodka z pomarszczonym ciałem 80-latka. Benjamin zostaje więc podrzucony na schody domu opieki dla starców. Tam znajduje troskliwą opiekę – jego matką staje się ciemnoskóra pracownica przytułku. Paradoksalnie, dziwne dziecko bardzo tam pasuje. Wiele się uczy od pensjonariuszy domu, traktujących go jak kolegę równolatka. Benjamin, któremu lekarze nie dawali nadziei na zbyt długie życie, z czasem nabiera sił, jego ciało staje się coraz bardziej sprawne, skóra napina się. Kilkunastoletni  Benjamin (wyglądający na  sześćdziesięciolatka ) poznaje miłość swego życia, małą Daisy, wnuczkę mieszkanki zakładu. Gdy po latach spotkają się ponownie dwudziestokilkuletnia Daisy  odtrąci jego uczucie, ale Benjamin odnajdzie ją raz jeszcze, kiedy trafią wreszcie na swój właściwy ,,wiek’’.

Laptopy poleasingowe Kraków

Tak w dużym skrócie przedstawia się historia głównego bohatera a raczej historia jego miłości, bo  niestety ona a nie sam niezwykły Benjamin okazała się najważniejsza u Finchera. Sposób przedstawienia relacji głównych bohaterów oraz historii Stanów Zjednoczonych nasuwa oczywiste skojarzenia z Forrerstem Gumpem, tylko bohater jest inny – nie wpływa na bieg wydarzeń, jego życiem nie targa wiatr wydarzeń. Automatycznie rodzi się pytanie co, zauważyli w tym filmie członkowie akademii filmowej, że stał się  takim pewniakiem do Oscarów i to w najważniejszych kategoriach takich jak: najlepszy film czy aktor? Chyba autorzy liczyli, że w podobny sposób osiągną sukces, jaki osiągnął filmu z 1995 roku. Owszem obsada (Brad Pitt, Cate Blanchett) dała gwarancje, że jest  to widowisko zagrane na najwyższym poziomie, ale wydaje mi się, że przynajmniej  Brad Pitt miał już lepsze role i bardziej zasługujące na indywidualne nagrody, jak chociażby: Podziemny krąg, Siedem czy Dwanaście małp. Prawda jest niestety taka, że obraz  Finchera to romans i to zdecydowanie momentami przydługi. ,,Ciekawy przypadek Benjamina  Buttona‘’ to kolejne opowiadanie o przemijaniu i niemożności zatrzymania czasu bez względu, w którą stronę  podążają wskazówki zegara.

Produkcja: USA
Rok wydania: 2008
Reżyseria: David Fincher
Scenariusz: Erick Roth, Robin Swicord
Obsada: Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton
Gatunek: Melodramat, fantasy

Ocena:
6/10

piotrek nakoneczny

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl, a ten tekst jest własnością serwisu.