Blindness (Miasto Ślepców) – recenzja filmu

Twórca głośnego i nagradzanego filmu „Miasto Boga” zekranizował straszną i trzymającą w napięciu książkę, która opowiada o tragicznym końcu naszego świata. Jest to historia ludzi, którzy w wyniku dziwnej infekcji z dnia na dzień stracili wzrok. Pierwsze ofiary zostają zamknięte w wojskowym ośrodku, pod pretekstem kwarantanny. Między nimi znajduje się małżeństwo (Buffalo, Moore), jednakże kobieta przybyła tam z mężem kłamiąc, że również utraciła wzrok. Okaże się to jej przekleństwem…


W opuszczonej placówce dochodzi do samosądów i walk o żywność. Zaczyna się wojna o panowanie w budynku, zaś prymitywne rządze szybko przekonują zamkniętych w niej ludzi do pochopnego działania. W gruncie rzeczy, jedyną osobą, która może doprowadzić do jakichkolwiek zmian na lepsze, jest „widząca”. Tylko ona jest w stanie uratować zainfekowanych w ośrodku wojskowym.

laptopy poleasingowe Kraków

Film jest przerażającym doświadczeniem, a obniżenie estetyki zdjęć wzmaga jego siłę oraz realizm. Reżyser pokazuję nam, co dzieje się wówczas, gdy ludzie doprowadzeni są do skraju wyczerpania i załamania nerwowego. W miejscu, gdzie nie ma żadnej kontroli i prawa, człowiek szybko zdaje sobie sprawę, że może stać się samozwańczym władcą. A terror jest najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie tego sukcesu. Obsada aktorska wykazuje naprawdę dużo talentu, sprawiając że jesteśmy świadkami bardzo prawdziwego, przy czym okropnego widowiska. Ścieżka dźwiękowa jest skromna i surowa, co nadaje produkcji dramatycznego klimatu. Trzeba też zwrócić uwagę na ciekawą perspektywę pokazywania wydarzeń przez kamerę, jakby z oczu niewidomych ludzi- również w momencie stracenia przez nich wzroku. Możemy wtedy poczuć dokładniej wydarzenia mające miejsce w filmie. Spróbować, jakby wczuć się w rolę „przeklętych” przez los bohaterów. Produkcja niesie ze sobą pewne przesłanie, które raczej nie będzie dla widza pozytywne. Każdy, po obejrzeniu, powinien sam pomyśleć nad pewną refleksją. Czy fakt, że nie chcemy patrzeć na brutalność, agresję i śmierć zwalnia nas od obowiązku trzymania się w kodeksie moralnym, gdy odebrano nam tę możliwość? Jeśli zła nie da się zobaczyć, to znaczy, że mogę dopuścić się zbrodni? Finał filmu w prosty sposób nie odpowie na te pytania, ale sprawi, że widz będzie się długo zastanawiał po seansie nad rozróżnieniem dobra od zła. Pozycja warta obejrzenia.

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl

Reżyseria: Fernando Meirelles
Scenariusz: Don McKellar
Obsada: Julianne Moore, Danny Glover, Mark Ruffalo
Gatunek: Dramat

Ocena: 7/10

Jakub Lipczik