Avengers 3D recenzja filmu

Marvel Comics-kultowe już, przeszło 70-letnie amerykańskie wydawnictwo, dostarczyło wielu pokoleniom ludzi na całym świecie mnóstwo przeżyć, związanych z zaróżowionymi z wrażenia policzkami. Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk i cała reszta to dla wielu postaci kształtujące ich samych. Miłość do superbohaterów musiała znaleźć swe ujście. Jednym z nich były filmy, zarówno animowane jak i fabularne.W przeciągu kilkudziesięciu lat mielismy do czynienia z wieloma przeróżnymi ekranizacjami. Niektóre z nich na stałe weszły do kanonu popkultury. W 1963 roku ukazał się komiks,w którym po raz pierwszy zgromadzono kilku superbohaterów, jednączących się w celu pokonania zła. The Avengers #1 został stworzony przez scenarzystę Stana Lee oraz rysownika Jacka Kirby′ego, którzy „zaprzęgli” do historii Iron Mana, Ant Mana, Wasp, Thora oraz Hulka.W czwartym numerze serii do składu dołączył jeszcze Kapitan Ameryka. Na podstawie komiksów powstały potem seriale: Avengers (1999) oraz Avengers: Potęga i moc (2010). Marvel wyprodukował również trzy animacje na DVD: Ultimate Avengers (2006), Ultimate Avengers 2 (2006) oraz Next Avengers:Heroes of Tomarrow (2008). Przeniesienie komiksowej historii na duży ekran było więc wyłącznie kwestią czasu.Tym razem wybuchową grupę stworzyli:wspominany już Iron Man, Thor, Hulk, Kapitan Ameryka, a dołączyli do nich Czarna Wdowa i Hawkeye-agenci specjalni wchodzący w skład międzynarodowej agencji T.A.R.C.Z.A, kierowanej przez Nicka Fury′ego.

Kiedy światu zaczyna zagrażać masowa zagłada,której dokonać pragną pozaziemskie istoty na czele z diabolicznym Lokim (przyrodnim bratem władcy piorunów), agencja broniąca bezpieczeństwa Ziemi postanawia wezwać na pomoc rozbitych po świecie herosów. Czuwający nad wszystkim Nick Fury (samuel L. Jackson) próbuje za wszelką cenę zmusić do współdziałania istoty,drażniące się wzajemnie na każdym kroku.Gromadząc w jednym miejscu tak silne osobowości naraża się na wielkie niepowodzenie spowodowane indywidualnymi starciami mutantów. Jednak w obliczu realnego zagrożenia wybujałe ego każdej z postaci odchodzi na bok, a współpraca okazuje się jedynym sposobem na pokonanie wspólnego wroga.

 

Prace nad scenariuszem rozpoczęły się już w 2007 roku. Jego pierwszym autorem był Zack Penn, twórca scenariusza Hulka, który ukończył prace w roku 2010.Został on jednak przejęty przez Jossa Whedona, który dokonał w nim istotnych przeróbek. Podjął się również reżyserii, kiedy to Jon Favreau (odpowiedzialny za dwie części Iron Mana) zrezygnował z tej roli, twierdząc, że postać Thora wprowadza do filmu zbyt dużo elementów czystej fantastyki.Nie zraziło to zaś Whedona,który obrał sobie za cel jak najbardziej widowiskowe przedstawienie historii grupy superbohaterów.Ograniczać się zbytnio nie musiał. Jak powszechnie wiadomo filmowe adaptacje komiksów to dla producentów czysty zysk.Wielkie zainteresowanie widzów gwarantowane. Ponoć wyjściowy budżet produkcji opiewał na kwotę 220 mln dolarów. Jednak analitycy twierdzą ,że mógł on osiągnąć nawet 300 mln. Ilość pieniędzy włożonych w produkcję obrazu przekłada się na jego graficzną jakość. Efekty specjalne robią na widzu wrażenie.Wszystko tu się wali,rozbija i upada z wdziękiem. Zachwyca przestronność obrazu, monumentalność podkreślona odpowiednim natężeniem patosu. A w dodatku niebanalny humor, rozluźniający atmosferę, naruszający ów patos.I tu również zasługa Whestona,którego żart jest nienachalny i subtelny.A jeśli doda się do tego genialną kreację rozbrajającego Roberta Downeya Jr.,który nieznacznie króluje na ekranie, to trzeba przyznać, że warstwa komediowa filmu została jak najstaranniej obrobiona.

Trzeba zaznaczyć, że owe „nieznaczne królowanie” odbyło się za sprawą charakteru jaki został nadany postaci. Jest to najbardziej charakterystyczny bohater z całej szóstki.Pozostali aktorzy równie dobrze wywiązali się ze swojego zadania. Dzielą ekran na równo, nie wchodząc sobie zbytnio w drogę.Whedon nie ukrywał w wywiadach, że to właśnie obsada zachęciła go do podjęcia się reżyserii Avengersów.  Jedynym problemem dla niego był właściwy montaż. Musiał bowiem pilnować się aby żaden z aktorów nie był przez niego zbytnio eksponowany względem pozostałych.

Do realizacji obrazu podszedł z powagą i zaangażowaniem. Nie chciał bowiem, aby film był określany mianem taniej rozrywki. Będąc pasjonatą oraz wychowankiem wielu komiksów Marvela do zadania podszedł niczym do wykonania filmowej misji. Chciał uniknąć płaskich postaci posiadających wyłącznie ponad przeciętne zdolności. Położył on nacisk na ich wycofanie z normalnego świata, wyobcowanie spowodowane odmiennością. To aspołeczni bohaterowie, silni fizycznie, ale posiadający swoje słabości. Wydaję się przez to widzowi bliżsi, bardziej ludzcy. Można się z nimi identyfikować. Tym samym wzbudzają w nas sympatie i współczucie. Zaczynamy im kibicować, oczekując pozytywnych rezultatów.

Co ciekawe,przez ekran przewija sie nasz rodak, Jerzy Skolimowski.Twórca takich filmów jak Cztery noce z Anną czy Essential Killing wcielił się w rosyjskiego rzezimieszka. Jak sam przyznał, skłoniła go do tego wizja scen,w których towarzyszyć miał Scarlett Johansson.Mimo,że ujęć z nim w filmie niewiele, to trzeba przyznać,że w roli swojej się sprawdził. Wynajem laptopów

Sposób prowadzenia kamery Whedona cechuje się dynamiką (właściwą filmom akcji, a Avengers takim filmem po części jest) oraz przestrzennością. Reżyser ukazuje nam ogrom, zarówno wody i powietrza, nowojorskich budynków oraz bojowych statków. Sprawnie przeniósł wizję, która zrodziła się w jego wyobraźni, ukształtowanej przez lata przez stosy komiksów. Sam mówił: Moją wyobraźnię kształtowały od dzieciństwa komiksy. Myślę, że czytałem je z większą pasją niż oglądałem filmy. Tak więc zacząłem tworzyć w głowie. Stylistycznie lubię,by w kadrze było wiele przestrzeni, lubię szerokie ujęcia. Lubię także zaskakujące ruchy kamery, takie,by pozwoliły odczuć widzowi całą przestrzeń.

 

W moim mniemaniu zabieg ten mu się powiódł. I chociaż nie należe do największych fanek komiksowych historii,żadnej z nich nie miałam nigdy w rękach, to sądzę,że tegoroczna adaptacja Avengers 3D powinna zadowolić każdego wielbiciela gatunku.Obraz jest pełen dynamiki, patosu, subtelnego humoru oraz gwiazd:Roberta Downeya Jr.,Chrisa Evansa,Scarlett Johansson,Jeremy′ego Rennera,Chrisa Hemswortha,Marka Ruffalo,Samuela L.Jacksona, Gwyneth Paltrow,Stellana Skarsgarda czy Toma Hiddlestona.Jedyna rada to wybór opcji filmu z napisami.Wizja Nicka Fury′ego przemawiającego głosem Krzysztofa Stelmaszyka nie napawa mnie optymizmem.

Autorka tekstu: Dorota Skierkowska

Jesteśmy częscią StacjaKultura.pl a tekst jest własnością serwisu;

AMSO RENT sposnoruje nas wynajem komputerów

 

[strona_podzial]

Tytuł oryginalny: The Avengers
Produkcja: USA
Premiera: 11 maja 2012 (Polska) 25 kwietnia 2012
Gatunek: Akcja, Sci-fi
Reżyseria: Joss Whedon
Scenariusz: Joss Whedon
Obsada: Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Chris Hemsworth,Samuel L.Jackson,
Muzyka: Alan Silvesrti
Zdjęcia: Seamus McGarvey
Dystrybutor: Forum Film Poland
Czas trwania: 2 godz 35 min