Alicja w Krainie Czarów recenzja filmu

Filmy Burtona są specyficze, można je umieścić na pograniczu fantastyki i horroru. Reżyser przez 25 lat pracy stworzył wiele kultowych obrazów, jak na przykład fenomenalnego „Edwarda Nożycorękiego” czy „Batmana”, który zachwyca swoim gotyckim klimatem zdjęć. Jedną z moich ulubionych pozycji kinowych jest „Charlie i fabryka czekolady”. Film ukazuje problem samotności i próbę nawiązania przyjaźni, opartej na zaufaniu.

Kolejną ważną pozycją w życiorysie filmowym jest operetka „Sweeney Todd”, gdzie bohaterowie w krwawy sposób mordują ludzi, a mroczne obrazy miasta i muzyka zapadają w pamięć na długo. Co jest w filmach Burtona, że zachwycają nawet najbardziej wymagających krytyków? Otóż sam reżyser wprowadza do nich swój niepowtarzalny groteskowy styl bycia, „podpisując” każdy z nich swoim nazwiskiem i fantazją doprawioną nutką grozy. „Alicja” nie pozostaje wyjątkiem, jeśli ktoś raz się zetknął z twórczością Tima Burtona, nie będzie miał wątpliwości, że to jego dzieło.

„Odbiło ci, zbzikowałaś, dostałaś fioła.[…] Wszyscy najwięksi ludzie też tacy są.”- mówi ojciec do Alicji, dziewczynki która podąży za Białym Królikiem. Niepewnie wkroczy do świata magii, udowadniając że można być bezinteresownie dobrym. Podejmując walkę o swoich przyjaciół, będzie miała okazję aby przekonać się o swojej wewnętrznej sile, która pomoże jej w rozwiązaniu życiowych dylematów. Droga do osiągnięcia celu jest jednak długa i niebezpieczna. Świat w którym znalazła się dziewczyna wypełniony jest fantastycznymi stworzeniami, które chętnie wypowiadają swoje opinie i wielobarwną roślinnością, nie jest jednak światem bezpiecznym. Panuje w nim Czerwona Królowa, która skraca poddanych o głowę kiedy tylko ma na to ochotę. Dysponuje ona również swoją armią i „wiernymi” poddanymi, którzy bezmyślnie wykonują jej rozkazy. W opozycji do złej królowej występuje jej siostra Biała Królowa oraz jej poddani. Jednym z najbardziej oddanych poddanych Białej Królowej jest nietuzinkowy i zwariowany Kapelusznik, który pomoże Alicji odnaleźć się w świecie wypełnionym czarami. Czy jednak dziewczynka okaże się na tyle dojrzała aby podjąć walkę? A jeśli tak, to czy może zwyciężyć z Czerwoną Królową, która tak długo rządziła w Krainie Czarów?

sponsor witryny laptopy poleasingowe Kraków

Obraz oparty jest na powieści „Alicja w Krainie Czarów” oraz „O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra” Lewisa Carrolla. Burton miał ciężki orzech do zgryzienia: czy postawić na nieograniczoną radość tworzenia makabrycznego świata, pełnego czarnego humoru, trupizmu i kiczu czy raczej trzymać się pisaniny Carrolla? To że odbiorcą miały zostać dzieci skłoniło niepokornego reżysera do wybrania grzeczniejszej opcji twórczej. Trudno jednak nie zauważyć próby przemycenia do filmu odrobiny grozy. Sama się bałam i wstrzymałam oddech, kiedy Alicję gonił potworny pies Czerwonej Królowej, czy przy ostatecznej walce dziewczynki z Żaberzwłokiem. Na pewno trudno poddać interpretacji coś, co już tak wiele razy było analizowane przez najróżniejszych artystów i twórców. Burton uporządkował świat wyobraźni, tworząc wciągający i łatwy w odbiorze obraz imaginarium Carrolla. Skupił się na pokazaniu problemu dorastania. Alicja nieświadoma tego co się z nią dzieje, podejmując ważne decyzje staję się osobą odpowiedzialną, bardziej dojrzałą, staje się kobietą. Ale nie kobietą z epoki wiktoriańskiej Anglii w której jest osadzona. Zostaje kobietą wyemancypowaną. Kobietą, która potrafi podejmować samodzielnie decyzje, wie czego chce od życia i nie boi się o to zawalczyć.

Tim Burton po raz kolejny pokazuje swoim widzom, że sztuka jest doskonałym środkiem wyrazu potęgi wyobraźni. Każdy, kto jest w stanie to zrozumieć może żyć pełnią swojej fantazji zapominając choć na chwilkę o nudnej, szarej rzeczywistości.[strona_podzial]

autorka: Magda Kilijańska

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl

Tytuł oryginalny: Alice in Wonderland
Produkcja: USA
Rok wydania: 2010
Dystrybutor: Forum Film Poland
Reżyseria: Tim Burton
Scenariusz: Linda Woolverton
Zdjęcia: Dariusz Wolski
Muzyka: Danny Elfman
Obsada: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carter
Gatunek: Fantasy, przygodowy
Czas trwania: 108 min.